Retina AMD Polska

LUCENTIS® – Przełomowa terapia w leczeniu wysiękowego AMD – już dostępna w Polsce! Konferencja prasowa – 13 marzec 2007

Warszawa, 13 marca 2007 – Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny, Katedra i Klinika Okulistyki II WL Akademii Medycznej w Warszawie jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce wprowadził najnowszą metodę leczenia pacjentów z wysiękową postacią zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD – z ang. Age-related Macular Degeneration). W leczeniu pacjentów zastosowane zostało ostatnie osiągnięcie naukowców – zarejestrowany 22 stycznia 2007 r. w krajach Unii Europejskiej lek Lucentis® (ranibizumab). Podawany lek, uznany za rewolucję w leczeniu AMD, został wyróżniony przez prestiżowy magazyn medyczny Science jako “Wydarzenie roku 2006 w medycynie”.

Chorobę AMD można określić jako epidemię ślepoty XXI wieku – rocznie na świecie przybywa ok. 500 tys. chorych. Szacuje się, że w Polsce, w ciągu roku przybywa ponad 20 tys. nowych przypadków wysiękowego AMD.

W dniu 13 marca 2007 roku odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny, Katedrę i Klinikę Okulistyki II WL Akademii Medycznej w Warszawie. W trakcie konferencji został zaprezentowany zabieg podania preparatu Lucentis® zarejestrowany na sali operacyjnej Szpitala. Omówiono także mechanizm działania leku, wyniki dwuletnich badań klinicznych i doświadczenia własne szpitala z terapią wykorzystującą preparat Lucentis®. Lek jest najnowszą, dostępną od niedawna w Polsce, metodą leczenia wysiękowej (mokrej) postaci AMD – jedyną, która poprawia ostrość wzroku u większości leczonych pacjentów.

Lucentis® to wysoce aktywny fragment humanizowanego przeciwciała monoklonalnego. Przeciwciało to hamuje wszystkie izoformy VEGF-A (Vascular Endothelial Growth Factor) – naczyniowego czynnika wzrostu, który powoduje niekontrolowany wzrost naczyń krwionośnych, poważnie przyczyniając się do powstawania wielu patologicznych zmian, w tym rozwoju wysiękowego AMD. Rewolucyjne właściwości leku podkreśla fakt, iż w USA została mu przyznana szybka ścieżka rejestracji, trwająca tylko pół roku. Amerykańska FDA (Food and Drug Administration) przyznaje taką ścieżkę jedynie przełomowym terapiom. Lekowi przyznano taką ścieżkę pod koniec lutego 2006 r., już po roku badań klinicznych. Preparat został zarejestrowany w USA w czerwcu, a w Szwajcarii we wrześniu 2006 r. W EU, decyzją Komisji Europejskiej, rejestracja leku także została przyspieszona i lek uzyskał rejestrację 22 stycznia 2007.

“Rejestracja leku w krajach UE może umożliwić ośrodkom leczącym schorzenia siatkówki, a dzięki temu pacjentom, łatwiejszy dostęp do leku” – powiedział prof. Jerzy Szaflik. Profesor podkreślił, że jednym z najważniejszych aspektów leczenia AMD jest postawienie wczesnej i właściwej diagnozy przez lekarza. Zwrócił również uwagę na fakt, iż sami pacjenci powinni być bardziej zaangażowani w ochronę zdrowia swoich oczu – w szczególności by nie zaniedbywali wizyt u lekarza okulisty, wykonywali we własnym zakresie dostępne dla nich badania wzroku (takie jak np. test Amslera), obserwowali wszelkie niepokojące zmiany w polu widzenia i ostrości wzroku. Profesor zaznaczył, jak ważną rzeczą w przypadku choroby AMD jest właściwa profilaktyka i zdrowy styl życia – “Wprowadzenie innowacyjnych metod w leczeniu AMD jest szansą dla wielu pacjentów. Oczywiście jest to uzależnione od właściwej opieki specjalisty, a także przeprowadzonych badań diagnostycznych, takich jak angiografia fluoresceinowa, indocjaninowa oraz OCT (optyczna koherentna tomografia)”.

“Lek, wreszcie dostępny dla pacjentów w Polsce, jest w stanie skutecznie zahamować postęp choroby, podkreślają to wiarygodne wyniki międzynarodowych badań klinicznych, a także opinie ekspertów z całego świata.” – uważa dr n. med. Magdalena Ulińska.

Dr Ulińska podkreśliła, że nie bez znaczenia dla podjętej decyzji o podawaniu leku w Klinice są badania własne wykonywane od kilku miesięcy w Klinice. Wyniki wieloośrodkowych badań przeprowadzanych w latach 2004 – 2006 pokazują, że lek jest szansą nie tylko na zatrzymanie progresji choroby, ale również na poprawę wzroku pacjentów – szansą, której wcześniej po prostu nie było. “To prawdziwy przełom w leczeniu AMD.” – powiedziała dr Ulińska.

Podczas spotkania wyemitowano film prezentujący podanie leku Lucentis® w Klinice Okulistyki. Dr Magdalena Ulińska, opisując zabieg zwróciła uwagę na znaczenie przestrzegania procedur szpitalnych i procedur podawania leku związanych w szczególności z bezwzględnym nakazem przestrzegania zasad aseptyki. “Zabieg ten może być wykonywany tylko przez wykwalifikowany personel medyczny” – podkreśliła dr Ulińska.

Szpital prowadzi specjalne warsztaty dla lekarzy okulistów z innych ośrodków, dzieląc się w ten sposób swoimi doświadczeniami. “Lek podaje się doszklistkowo, a aktywna substancja przenika przez warstwy siatkówki oraz dociera do przestrzeni podsiatkówkowej, a zabieg trwa zalewnie kilka minut” – powiedziała dr Ulińska. Zabiegi wykonuje się bez konieczności pozostania w szpitalu. Po sprawdzeniu widzenia i ciśnienia śródgałkowego pacjent może wyjść do domu. Zabieg podania wykonuje się raz na cztery tygodnie przez 3 kolejne miesiące, następnie lek podaje się tylko wtedy, gdy następuje spadek ostrości wzroku przekraczający 5 liter.

Zadowolenia z wprowadzenia na rynek leku i wyników jego badań nie ukrywają pacjenci. “Pozytywne zaopiniowanie preparatu Lucentis przez Komisję Europejską to prawdziwy przełom w walce z wysiękowym AMD. Lek ten daje ogromną nadzieję wielu z nas.” – powiedział MacDonald Curran, prezes AMD Alliance International, międzynarodowego stowarzyszenia pacjentów. “Teraz czekamy już tylko na równie szybką reakcję władz państw Unii Europejskiej. Wierzymy, że docenią wagę tego odkrycia i lek Lucentis uzyska refundację tak szybko jak to możliwe, aby uchronić pacjentów przed ślepnięciem”.

Równie pozytywnie opinie na temat leku są wypowiadane wśród ekspertów ds. okulistyki na całym świecie: “Mając do dyspozycji Lucentis, mamy nową opcję terapeutyczną dla pacjentów z wysiękowym AMD, co daje dużą nadzieję.” – powiedział prof. Francesco Bandello, szef Wydziału Okulistyki Uniwersytetu w Udine, we Włoszech. “Lucentis oferuje pacjentom nie tylko możliwość częściowego odzyskania ostrości widzenia, ale także niezależności poprzez to, że są w stanie lepiej rozpoznawać twarze i wykonywać codzienne czynności, takie jak np. czytanie”.

Tygodnik “Science” (przedruk)

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra