Retina AMD Polska

Pismo do pełnomocnika rządu p. Pawła Wdówika w sprawie osób chorych nacukrzycę

Warszawa, dn. 20.01.22 r.

 

Paweł Wdówik
Sekretarz Stanu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

Zwracamy  się z uprzejmą prośbą o wsparcie działań naszego stowarzyszenia mających na celu   poprawę kondycji osób niewidomych i słabowidzących chorujących na cukrzycę.

Jest to możliwe dzięki  dostępowi do  nowoczesnych metod monitorowania poziomu glukozy poprzez skanowanie.

System do ciągłego pomiaru glikemii metodą skanowania (isCGM) – FreeStyle Libre – umożliwia pacjentowi uzyskanie informacji o stężeniu glukozy i zmienności glikemii w ciągu doby. Sensor, przyklejany do skóry ramienia na 14 dni, gromadzi co minutę informacje dotyczące poziomu glukozy w płynie sródtkankowym, a dane mogą być sczytane z niego przy pomocy czytnika lub smartfona z odpowiednią aplikacją, która głosowo może informować o poziomie glikemii.

W Polsce system ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania jest refundowany jedynie dla dzieci z cukrzycą typu 1 do 18 roku życia.

Naszym zdaniem dostęp do tej technologii powinni mieć także pacjenci z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie pacjenci niewidomi i zagrożeni utratą wzroku z powodu cukrzycy.

 

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która bardzo często prowadzi do niepełnosprawności. W efekcie jej niedostatecznego monitorowania i leczenia, rozwija się szereg powikłań   z całkowitą utratą  widzenia włącznie.

Publikacje medyczne wskazują, że retinopatia u chorujących na cukrzycę jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Prawdopodobieństwo wystąpienia retinopatii cukrzycowej wśród chorych, u których rozpoznano cukrzycę przed 30 r.ż., po 10 latach trwania choroby ocenia się na 50%, a po 30 latach nawet na 90%. Związane jest to m.in. z brakiem modyfikacji leczenia, przede wszystkim w dawkowaniu insuliny, co bezpośrednio jest konsekwencją niewłaściwego (w tym zbyt rzadkiego) mierzenia poziomu cukru.

Dziś pacjenci niewidomi i tracący wzrok, chorujący na cukrzycę, wielokrotnie w ciągu dnia  muszą badać poziom glukozy przy pomocy glukometru nakłuwając opuszki  palców. W ten sposób  niszczona jest    wrażliwość dotyku – głównego zmysłu kompensującego brak wzroku,   niezbędnego do wykonywania  większości  codziennych czynności w tym pisania   na  komputerze  i czytania brajlem.

Prowadzi to do całkowitego uzależnienia pacjenta od bliskich lub osób trzecich.

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian dla osób z cukrzycą, które w znaczącym stopniu wpływają na ograniczenie rozwoju powikłań tej choroby. Bez wątpienia jednak najistotniejsza zmiana życia pacjentów z cukrzycą stała się możliwa dzięki coraz powszechniejszemu stosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak systemy ciągłego monitorowania glikemii.

Narzędzie to umożliwia  lekarzowi  stały dostęp  do wyników pacjenta i  możliwość zdalnego podejmowania decyzji  np. o modyfikacji terapii.

Mamy nadzieję, że te wszystkie argumenty  uzasadniają potrzebę  rozszerzenie refundacji  w ramach NFZ  tego nowoczesnego  narzędzia do monitorowania cukrzycy o grupę pacjentów niewidomych oraz zagrożonych utratą wzroku.

Bardzo liczymy na  wsparcie naszych starań w tej sprawie w   Ministerstwie zdrowia

Pozostajemy do dyspozycji

 

z wyrazami szacunku

 

Małgorzata Pacholec

Prezes Retina AMD Polska

 

 

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra