Retina AMD Polska

Pismo do prezesa NFZ

Warszawa, dn. 09.12.2022 r.

 

Prezes

Narodowego Funduszu Zdrowia

Pan Filip Nowak

 

 Szanowny Panie Prezesie,

 

W imieniu pacjentów  chorujących na nAMD i DME  szukających placówek leczących te schorzenia w ramach  programu lekowego, pragniemy zwrócić uwagę na  brak możliwości odnalezienia  takiej informacji  na Państwa stronie www.nfz.gov.pl.

W związku  z powyższym prosimy  o dokonanie odpowiedniej  zmiany funkcjonalności tego portalu tak, aby stał się użyteczny dla pacjentów.

Retina AMD Polska od wielu  już lat  pracuje na rzecz    osób tracących wzrok z powodu  schorzeń siatkówki  i plamki  żółtej oraz zabiega o  lepszy dostęp do diagnostyki, leczenia  i rehabilitacji.

Cieszymy się dużym zaufaniem  pacjentów, którzy  zwracają się do nas o porady,  wskazówki, a często także o pomoc w   uzyskaniu leczenia.

W ostatnich miesiącach do naszego Stowarzyszenia zgłasza się coraz więcej pacjentów  z nAMD   i DME, którzy  nie  potrafią  wyszukać  na stronie www NFZ placówek prowadzących program lekowy.

Od 1 lipca 2022   zmienił się sposób wyszukiwania na stronie internetowej NFZ placówek leczących nAMD.

Było to związane z  połączeniem  dwóch  programów leczenia nAMD i DME w jeden  program pod nową nazwą: „leczenie  pacjentów z chorobami  siatkówki”.

Niestety od tego czasu  odnalezienie  szukanej informacji na temat leczenia nAMD  czy też DME na portalu NFZ jest tak skomplikowane, że w praktyce nie do odszukania i to pomimo kolejnych modyfikacji.

Wyszukiwarka strony głównej   na wpisywane  intuicyjnie różne frazy związane z AMD   czy też DME znajduje  kilkaset wyników w większości  aktów prawnych i komunikatów dla świadczeniodawców.

Od lipca do  drugiej połowy  października 2022r.  aby znaleźć informację o placówkach leczących  jedno z tych schorzeń pacjent musiał wiedzieć, że jest ono realizowane w ramach  programów lekowych i  musiał  znaleźć klikając wielokrotnie najpierw w  taką zakładkę, a następnie wyszukać z bardzo długiej listy zawierającej wszystkie realizowane programy lekowe ten konkretny program czyli   „”leczenie pacjentów z chorobami siatkówki”. Niestety dla większości pacjentów nie  jest oczywiste, że  schorzenie nAMD czy DME   zawiera się w szerszym zbiorze: choroby siatkówki.

Przez prawie 4 miesiące wykaz zawierał tylko dane  teleadresowe placówek medycznych mających kontrakty z NFZ na prowadzenie tego programu według województw.

 

Pod koniec października  2022 r. strona  https://www.nfz.gov.pl została ponownie zmodyfikowana  i zmieniony został dostęp do poszukiwanych danych.  Do wykazu  placówek dodano   daty możliwych wizyt.

Mimo modernizacji,  tak jak i przedtem nie jest możliwe korzystając z wyszukiwarki  strony głównej przenieść się do   odpowiedniego poziomu, na którym jest umieszczona informacja o placówkach leczących konkretnie nAMD. Trzeba wiedzieć, że leczenie nAMD zawiera się szerszym pojęciu: „leczenie pacjentów z chorobami siatkówki”. Ale aby to znaleźć trzeba wykonać wiele kroków:

należy najpierw wejść w menu: dla pacjenta,

  1. następnie wejść w  zakładkę: Sprawdź termin leczenia” po czym ukazuje się “Informator o terminach leczenia”
  2. kliknąć jeszcze raz  zatwierdzając ten poziom,
  3. wtedy w wyszukiwarkę należy wpisać bezbłędnie i pilnując  aby nie zrobić więcej niż jedną spację między wyrazami pełną nazwę: „leczenie pacjentów z chorobami siatkówki”, dopiero wtedy rozwija się lista  placówek w podziale na województwa.

 

Uważamy, że taki  skomplikowany sposób docierania do kluczowej dla każdego pacjenta informacji jaką jest miejsce w którym może uratować  swój wzrok jest nie do przyjęcia!  Apelujemy o podjęcie natychmiastowych  działań mających na celu  odpowiednie dostosowanie  funkcjonalności strony  www.nfz.gov.pl  do potrzeb  odbiorcy jakim jest zwykły pacjent nie znający specjalistycznej terminologii różnych procedur leczenia.

Jednocześnie  deklarujemy naszą gotowość do konsultowania   propozycji nowych modyfikacji portalu NFZ.

Liczymy, że nasze uwagi zostaną wnikliwie przeanalizowane i  będą podjęte działania poprawiające  funkcjonalność i użyteczność portalu  www.nfz.gov.pl .

 

 

 

Z  wyrazami szacunku

Małgorzata Pacholec

Prezes Retina AMD Polska

 

 

 

Do wiadomości: Minister Zdrowia Adama Niedzielski

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra