Retina AMD Polska

Wykaz refundowanych leków – bez zmian na gorsze, bez zmian na lepsze dla osób ze schorzeniami oczu

Znamy projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

 

Na początku kwietnia pisaliśmy o niepokojących informacjach dotyczących możliwości ograniczenia finansowania z Narodowego Funduszy Zdrowia (NFZ) leczenia pacjentów z AMD. Wystosowaliśmy nawet w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienia (przeczytaj >). Z opublikowanego projektu obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia ws. wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które wejdzie w życie 1 maja 2019 r., wynika jednak że możliwość leczenia pacjentów z AMD nie zostanie odebrana (projekt obwieszczenia MZ – otwórz >). To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że nie został przez Ministerstwo Zdrowia uwzględniony postulat, z którym występowało stowarzyszenie Retina AMD Polska, aby wprowadzić program lekowy w cukrzycowym obrzęku plamki.

 

– Od wielu lat my, pacjenci, już wiemy, że iniekcje z grupy anty-VEGF to fantastyczna terapia, która może powstrzymać nie tylko rozwój choroby, ale nawet zatrzymać ją, a nawet poprawić widzenie – mówi Małgorzata Pacholec prezes Retina AMD Polska w rozmowie z Medexpress. Niestety, pacjenci w Polsce nie mają takiej możliwości, nie mają refundowanej terapii i tracą wzrok. A pacjentów z cukrzycą jest bardzo dużo. Także jest to dla nas, reprezentujących pacjentów, bardzo duże wyzwanie, by ciągle przypominać, że są ludzie, którzy nie muszą ślepnąć, bo jest już lek zatrzymujący tę groźną chorobę oczu. A brak wzroku to choroba, która nie boli i nie umiera się na nią, ale jest, zapewniam, ciężka.

 

Wypowiedź Małgorzaty Pacholec, prezes Retina AMD Polska dla Medexpress

Dowiedz się więcej

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2019 r. – otwórz>

Małgorzata Pacholec dla Medexpress o zagrożonym programie lekowym wAMD

Jesteśmy zaniepokojeni przyszłością programu lekowego leczenia wysiękowej postaci AMD

Kontakt

Retina AMD Polska

Retina AMD Polska
ul. Konwiktorsk 7 pok. 25
00-216 Warszawa
tel.: (22) 831 22 71 wewn. 221 – dyżury: wtorek i czwartek w godz. 11.00 – 14.00
Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400 – tylko wieczorem

 

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra