Retina AMD Polska

Żegnamy wolontariuszkę Krystynę Chacińską

Drodzy Pacjenci i Przyjaciele stowarzyszenia Retina AMD Polska

Z ogromnym żalem i bólem informujemy, że w lipcu br. odeszła od nas do wieczności nasza wolontariuszka Krystyna Chacińska.
Pani Krysia dotknięta boleśnie utratą wzroku najbliższej osoby wspólnie z innymi chorymi zainicjowała zalożenie w 1998 r. Polskiego Stowarzyszenia Retinitis Pigmentosa (obecne Retina AMD Polska), w którym pracowała społecznie aż do końca swoich dni nie bacząc na ból, który innym nie pozwoliby wyjść z domu. Pełniąc swoje dyżury telefoniczne wiedziała, że dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem pomaga innym, że czekają na jej dobre słowa wskazujące, że można i trzeba żyć pokonując nieuleczalną chorobę powodującą utratę wzroku.
Przywołajmy jej słowa, które zamieścilismy w publikacji Społeczny Audyt leczenia AMD w Polsce:

“Moja praca w stowarzyszeniu daje mi wiele satysfakcji. Mimo własnych kłopotów ze zdrowiem, mam motywację do wyjścia z domu, bo czuję, że jestem wciąż komuś potrzebna. Widzę jak wielu ludzi jest zagubionych i samotnych. A my wolontariuszki możemy dać im oprocz informacji, swoj czas na dobrą rozmowę. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach to wcale niemało… Ludzie wysyłają do nas listy. Każdy taki list jest traktowany indywidualnie, odpowiedzi piszemy z wielka uwagą, aby zawrzeć w nich choć trochę nadziei.”

I taką ja zapamiętamy: zawsze gotową do pomocy, skromną, zapominającą o sobie, cierpliwie wykonującą setki telefonów do ośrodków medycznych, żeby dowiedzieć się gdzie można znaleźć miejsce dla naszych chorych, dającą dobre rady i pocieszenie.
Krysiu, pomagałaś innym, lecz Ty sama nie uzyskałaś pomocy we właściwym czasie. Spóźniona diagnoza odebrała nam Ciebie.
Zapisałaś się jednak w naszej pamięci i na zawsze w niej pozostaniesz.

Góra