Retina AMD Polska

Badania genetyczne

Badania genetyczne

Źródło: Retina International

Tłumaczenie i opracowanie: Anna Wszołek

Konsultacja: dr n. med. Anna Tracewska

Listopad 2018 r.                                                                                        

 

Podstawowe wiadomości o badaniach genetycznych

Przedmiotem wiÄ™kszoÅ›ci  testów genetycznych jest  Å‚aÅ„cuch DNA. Jest to noÅ›nik informacji     w naszych komórkach, która przekazuje naszym ciaÅ‚om instrukcje dotyczÄ…ce np. wzrostu, rozwoju i funkcjonowania. DNA to ciÄ…g zakodowanych wiadomoÅ›ci zebranych w konkretnych instrukcjach zwanych genami. CzÅ‚owiek ma 30 tys. różnych genów, rozmieszczonych na wielu strukturach podobnych do nici, zwanych chromosomami. Chromosomy dziedziczymy po rodzicach, 23 po matce  i 23 po ojcu, wiÄ™c mamy dwa zestawy 23 chromosomów lub 23 „pary”. JeÅ›li pomyÅ›limy o genetyce jako o książce życia, to DNA sÄ… literami, geny  sÅ‚owami, a chromosomy  rozdziaÅ‚ami. MutacjÄ™ można uznać za bÅ‚Ä…d ortograficzny  albo za ciÄ…g wyrazów stanowiÄ…cy zdanie. BÄ™dzie ono trudne do zrozumienia, jeÅ›li wystÄ…pi bÅ‚Ä…d lub mutacje w genie – mogÄ… pojawić siÄ™ (choroby dziedziczne ) IRD lub (RED. Czasami mutacja nie da żadnego efektu. Zależy to od czynników Å›rodowiskowych, od przypadku lub mutacji w innych genach. Mutacje mogÄ… powodować problemy, jeÅ›li zatrzymajÄ… lub zaburzÄ… pracÄ™ genu wydajÄ…cego instrukcje potrzebne do prawidÅ‚owego funkcjonowania organizmu. Zatem testy genetyczne majÄ… na celu znalezienie mutacji w konkretnym genie.

Poniżej znajdują się dalsze informacje na temat testów genetycznych.

Test genetyczny jest ważny nie tylko dla osoby dotkniętej chorobą, ale często dla całej rodziny. Zapewnia większą klarowność schematu dziedziczenia (przekazywania genów błędami z pokolenia na pokolenie) i uprzedza o możliwości rozwoju chorób siatkówki. Daje możliwość wykrycia mutacji sprawczej również tam, gdzie nie ma innych dowodów choroby. Na przykład choroba może ona pojawić się u dziecka, które już ma chore
rodzeństwo, lub może być ono jedynie jej nosicielem albo zdrową osobą (w dziedziczeniu recesywnym). Zrozumienie dziedziczenia pozwala zwiększyć dokładność poradnictwa genetycznego dla rodziny. Pomaga w identyfikacji zagrożonych członków rodzinyoraz w analizie ryzyka dla pary i dla rodzeństwa.

W Polsce zdecydowanie jest potrzebne stanowisko doradcy genetycznego (genetic counsellor), bo odciążyłoby genetyków klinicznych, których jest tylko około osiemdziesięciu – przyp. red.

Genetycy  kliniczni  pracują  w  poradniach  dostarczających  informacje  i  wsparcie  osobom lub  rodzinom,  które  mają  zaburzenia  genetyczne  lub  mogą  być  zagrożone  ich odziedziczeniem.  Ich  praca  obejmuje:

  • OcenÄ™ ryzyka zaburzeÅ„ genetycznych poprzez zbadanie historii rodziny, ocenÄ™ dokumentacji medycznej oraz przeprowadzenie fizycznego badania pacjenta i zagrożonych czÅ‚onków rodziny.
  • W każdym przypadku zbadanie i ocenÄ™ roli testów genetycznych z medycznego, spoÅ‚ecznego i etycznego punktu widzenia.
  • Zapewnienie wsparcia i informacji potrzebnych do pomocy osobie i rodzinie w podjÄ™ciu decyzji o testach genetycznych.
  • InterpretacjÄ™ wyników testów genetycznych i danych medycznych.
  • Zapewnienie doradztwa lub skierowanie osoby i rodziny do innych pomocnych specjalistów.
  • Opieka nad pacjentem i jego rodzinÄ… w systemie opieki zdrowotnej.
  • ObjaÅ›nianie kolejnych kroków pacjentowi lub jego rodzinie, w tym możliwych opcji leczenia.
  • Omówienie wyborów życiowych, w tym planowania rodziny.

Do specjalisty genetyki medycznej może skierować lekarz rodzinny. Uniwersytety i centra medyczne również współpracują ze specjalistami genetyki klinicznej. Wraz z rozwojem genetyki specjalizują się oni w określonych dziedzinach. Na przykład mogą zajmować się tylko określoną chorobą, taką jak IRD. Niektórzy mogą pracować z określonymi grupami wiekowymi, na przykład z dziećmi lub z rodzicami.

W przypadku IRD i RED tylko genetyk może dostarczyć najbardziej kompletnych i aktualnych informacji o tej chorobie.

Chory może również zostać skierowany do lekarza specjalisty od wykrytych zaburzeń. Na przykład, jeśli wynik testu genetycznego jest pozytywny dla IRD, pacjent zostaje skierowany do specjalisty  chorób siatkówki.

Najczęściej dziaÅ‚a to jednak w drugÄ… stronÄ™ – skierowanie do lekarza genetyka jest wystawiane przez okulistÄ™ diagnozujÄ…cego dziedziczne choroby siatkówki.

Znajomość genu stanowi nieocenioną pomoc dla naukowców, którzy starają się lepiej zrozumieć przebieg choroby, aby opracować bardziej  skuteczne metody jej leczeniaw przyszłości. Część podejmowanych inicjatyw badawczych jest specyficzna dla genu,  część dla mutacji.

Znaczenie testu genetycznego  wg prof. dr Juliany M. FerrazSallumokulisty i genetyka, São Paulo, Brazylia

Pacjenci z dystrofią siatkówki i ich rodziny szukają lekarzy, aby wyleczyć, a przynajmniej poprawić wzrok. Obecnie nie ma sposobu wyleczenia ani zatrzymania rozwoju tych chorób. Niemniej jednak ważne jest, aby regularnie chodzić do okulisty i korzystać z pomocy optycznych i porad przy słabym widzeniu, a przede wszystkim  leczyć komplikacje związane z takimi stanami, jak zaćma i obrzęk plamki żółtej.

Testy genetyczne są ważne również dlatego że sama diagnoza kliniczna nie wystarcza. W ostatnich latach zidentyfikowano wiele genetycznych przyczyn chorób. Wykonanie testu genetycznego może zidentyfikować większość zmian chorobotwórczych, ale jeszcze nie wszystkie. Te patogenne wariacje to mutacje, które uszkadzają gen i w konsekwencji kodowane przez niego białko. U osób z dystrofią siatkówki może ulec mutacji ponad 260 genów. W każdej rodzinie chorego jest zmutowany  co najmniej jeden z nich. Identyfikacja wariantów poprzez test genetyczny jest ważna z 3 powodów:

  • Po pierwsze, dokÅ‚adność diagnozy podtypu dystrofii. Ważne jest, aby lekarze lepiej rozumieli chorobÄ™ i poprawiali opiekÄ™ nad jej okreÅ›lonym podtypem. W badaniach należy szukać brakujÄ…cych genów choroby i ich brakujÄ…cych zmian. Mutacje w wielu z tych genów mogÄ… również wpÅ‚ywać na inne narzÄ…dy, a to sprawia, że ​​identyfikacja jest warunkiem wÅ‚aÅ›ciwej opieki medycznej.
  • Po drugie, zaufanie pacjentów do poradnictwa genetycznego, na przykÅ‚ad w planowaniu rodziny przez innych chorych czÅ‚onków rodziny. Trzeba podkreÅ›lić, że czasem ryzyko posiadania dziecka z chorobÄ… dotyczy nie tylko pacjenta ale i krewnego. Trzeba wziąć pod uwagÄ™ ryzyko w caÅ‚ej rodzinie.
  • Trzeci powód jest taki, że chociaż nie ma skutecznego sposobu leczenia, prowadzi siÄ™ wiele badaÅ„ klinicznych dla konkretnych przypadków z powodu patogennych zmian w okreÅ›lonych genach. Zatem znajomość genotypu może pozwolić pacjentowi na wÅ‚Ä…czenie siÄ™ do nich. Wiele podmiotów Å›wiadczÄ…cych opiekÄ™ zdrowotnÄ…, krajowe systemy opieki zdrowotnej i ubezpieczyciele uważajÄ…, że w przypadku chorób nie zagrażajÄ…cych życiu, takich jak IRD, jeÅ›li nie ma opcji leczenia, nie ma potrzeby przeprowadzania testu genetycznego. Retina International i jej czÅ‚onkowie nie zgadzajÄ… siÄ™ z tym stwierdzeniem, podobnie jak wielu Å›wiadczeniodawców opieki zdrowotnej. Zrozumienie uwarunkowaÅ„ genetycznych może zmienić życie.  Jasna diagnoza może przyczynić siÄ™ do zrozumienia wzorców dziedziczenia u pacjentów. Umożliwia osobom dotkniÄ™tym chorobÄ… planowanie przyszÅ‚ych wyborów życiowych, nie tylko  planowania rodziny, ale ma wpÅ‚yw na decyzje takie jak edukacja, kariera, a nawet miejsce zamieszkania. Może siÄ™ zdarzyć,  że  na schorzenie ma wpÅ‚yw spożywane jedzenie, tak jak w przypadku choroby Stargardta.

Wiedza o genie jest warunkiem wstępnym do udziału w badaniu, które może pomócw opracowaniu nowych możliwości leczenia. Co ważne, znajomość genu odpowiedzialnego za IRD lub RED w rodzinie może umożliwić  kandydowanie na poziomie krajowym  lub międzynarodowym do odpowiednich badań klinicznych i potencjalnym dostępie do innowacyjnych terapii.

Ponieważ test genetyczny ma bardzo ważne implikacje dla pacjenta i jego rodziny, traktuje siÄ™ go bardzo ostrożnie. Podejmowane sÄ… liczne kroki w celu zapewnienia prawidÅ‚owego wyniku. JeÅ›li zostanie znaleziona mutacja, zawsze jest podwójnie sprawdzana, aby upewnić siÄ™, że wynik jest poprawny. CzÄ™sto naukowcy wykonujÄ… kolejny test, aby “sprawdzić krzyżowo” pierwszy wynik. Wprowadzono również procedury, aby upewnić siÄ™, że próbki nie zostaÅ‚y zamienione. Ponadto wiele laboratoriów bierze udziaÅ‚ w systemach zapewnienia jakoÅ›ci (QA), które pomagajÄ… wykonywać wiarygodne testy genetyczne dobrej jakoÅ›ci.

Ogromna liczba genów (w tej chwili ponad 300 wÅ‚Ä…czajÄ…c zespoÅ‚owe postaci IRD) biorÄ…cych udziaÅ‚ w prawidÅ‚owym funkcjonowaniu siatkówki, wiąże siÄ™ z wielkÄ… liczbÄ… wystÄ™pujÄ…cych w nich wariantów. Odróżnienie wariantu patogennego od niepatogennego, zwÅ‚aszcza gdy “segreguje” on z chorobÄ…, czyli posiada odpowiedni status w rodzinie u osób zdrowych i chorych, nastrÄ™cza wiele problemów w Å›wietle braku badaÅ„ funkcjonalnych dla wiÄ™kszoÅ›ci zmian genetycznych. W publikacji sprzed kilku lat Nishiguchi i Rivolta spostrzegli,  że najcięższe mutacje recesywne pojawiajÄ… siÄ™ stosunkowo czÄ™sto w populacji i nawet 1 na 4-5 osób może być ich nosicielem bez żadnych objawów choroby. StÄ…d też konieczna jest ostrożność w interpretacji wyników genetycznych. Gdy chory jest przypadkowym nosicielem jednej z ciężkich mutacji oraz Å‚agodnego wariantu w tym samym genie, może zdarzyć siÄ™ bÅ‚Ä™dne przypisanie sprawczoÅ›ci temu wÅ‚aÅ›nie genowi, podczas gdy rzeczywista przyczyna pozostaÅ‚a nieodkryta (np. ze wzglÄ™du na ograniczenia techniki analizy DNA).
Uwaga: Jeśli pacjent nie zażąda, aby jego próbka DNA została zniszczona po badaniu, laboratorium zwykle ją przechowuje i może przechowywać próbki chromosomów. Laboratoria informują o losie próbki, a osoby prywatne mogą w dowolnym momencie zażądać zniszczenia lub zwrócenia ich DNA.

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra