zaćma i inne
Zaćma jest definiowana jako naturalne zmętnienie soczewki oka. Choroba ta występuje dość często — na świecie cierpi na nią około 20 milionów osób.1
Zaćma jest niemal nieodzowną częścią procesu starzenia i najczęściej występuje u osób powyżej 55 roku życia. W rzeczywistości połowa Amerykanów cierpi na zaćmę lub ma za sobą zabieg usunięcia zaćmy przed osiągnięciem 80 roku życia. Po osiągnięciu pewnego wieku utworzenie się zaćmy jest bardzo prawdopodobne.
Co gorsza, nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty. Zaćma już teraz jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych powyżej 55 roku życia oraz najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. (Więcej informacji w sekcji Co to jest zaćma?)
Dobrą wiadomością jest jednak to, że leczenie zaćmy jest skuteczne; ponad 97 procent z więcej niż 3 milionów zabiegów przeprowadzanych co roku w Stanach Zjednoczonych uważa się za udane.
W rzeczywistości około 95 procent pacjentów powraca do pełnej sprawności widzenia oddalonych obiektów z okresu przed wystąpieniem choroby po poddaniu się zabiegowi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej (IOL).
Oczy zdrowe (bez zaćmy): soczewka zdrowego oka skupia wpadające promienie świetlne dokładnie na powierzchni siatkówki, tworząc doskonale wyraźny obraz obiektów zarówno w niewielkiej jak i dużej odległości.
Wczesne/pośrednie stadium zaćmy: W miarę starzenia się oka soczewki stają się mniej elastyczne i bardziej mętne. W efekcie do oka dociera mniejsza ilość światła. Światło to ulega rozproszeniu.
Późne/zaawansowane stadium zaćmy: Na tym etapie wzrok cechuje się mniejszą głębią ostrości, mniejszą wyrazistością i słabszym widzeniem kolorów, co prowadzi do całkowitej utraty wzroku.
Źródła
http://www.odzyskajwzrok.pl/cataracts.aspx
Brian G, Taylor H. Cataract blindness—challenges for the 21st century. Bulletin of the World Health Organization. 2001;79:249-256. http://www.who.int/bulletin/archives/79(3)249.pdf. Data dostępu: 20 października 2010