Retina AMD Polska

Konferencja prasowa “Realny dostęp do postępu”

“Realny dostęp do postępu” – pod takim hasłem 15 października w Międzynarodowym Dniu Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska zorganizowało konferencję prasową informującą o aktualnej sytuacji chorych na wysiękowa postać zwyrodnienia plamki żółtej.

Zaproszenie do Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych, przyjęli: w imieniu Minister Zdrowia, Ewy Kopacz – Edyta Matusik z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, w imieniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Jacka Paszkiewicza – jego zastępca ds. medycznych, Maciej Dworski, oraz doktor Anna Korczak-Fudalej, lekarz okulista z przychodni rehabilitacyjno-leczniczej Polskiego Związku Niewidomych.

Konferencję prowadzili: prezes zarządu Stowarzyszenia Retina AMD Polska – Małgorzata Pacholec i wiceprezes stowarzyszenia, redaktor naczelny magazynu „Pochodnia”, Robert Więckowski.

W problematykę codzienności osób niewidomych i niedowidzących wprowadził uczestników spotkania fragment filmu dokumentalnego pt. “Jak widać, kiedy niewiele widać”.

Prezes Małgorzata Pacholec nie kryjąc wzruszenia, odniosła się do zarządzenia Prezesa NFZ z 2 września 2010 r. gwarantującego pacjentom bezpłatny dostęp do terapii skutecznie powstrzymującej rozwój wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej. Wzruszenie to udzieliło się obecnym na konferencji przedstawicielom MZ, NFZ, dziennikarzom podopiecznym Stowarzyszenia. W tym szczególnym dniu zwanym też Dniem Białej Laski za te dobre emocje podziękowano przedstawicielom MZ i NFZ podkreślając, że dostęp do innowacyjnego leczenia sprawi, iż wiele tysięcy osób w Polsce nie będzie musiało sięgać po białą laskę. Zdaniem Pani Prezes:

“Jest to wielka szansa dla tych, którzy zaczynają chorować na wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej. Oni dłużej będą widzieli”.

W odpowiedzi na podziękowania prezes Maciej Dworski zapewnił, że tym zarządzeniem NFZ chce zapewnić poprawę dostępności do skutecznego leczenia AMD.

Redaktor Robert Więckowski odnosząc się do Światowego Dnia Niewidomych podkreślił, że nawet jeśli się nie widzi lub widzi bardzo słabo, można “żyć aktywnie, ale szansa na zahamowanie postępu choroby i zachowanie zdolności widzenia jest darem nieocenionym.

FOTOREPORTAŻ Z KONFERENCJI PRASOWEJ: “REALNY DOSTĘP DO POSTĘPU”

tekst i fotografie:

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra