Retina AMD Polska

Proteza okulistyczna Argus II “Bionic Eye”

PUBLIKACJA  PRASOWA

 

Rząd brytyjski podjął decyzję o finansowaniu protezy okulistycznej
Argus II “Bionic Eye” firmy Second Sight

 SYLMAR w Kalifornii, Lozanna w Szwajcarii, 22 grudnia 2016 r.

 Spółka Second Sight Medical Products – konstruktor, producent i dystrybutor wszczepialnych protez  dla niewidomych cierpiących na barwnikowe zwyrodnienie siatkówki (RP), ogłosiła, że po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji doradców rządu brytyjskiego do spraw specjalistycznych usług Narodowy System Ochrony Zdrowia (NHS) po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii będzie finansował program implantacji protez siatkówki Argus II® “bioniczne oko” dla niedowidzących pacjentów z RP.

Argus II to pierwszy i jedyny rutynowo stosowany na świecie sposób leczenia ciężkiej ślepoty. Będą dwa ośrodki implantacji: Royal Eye Hospital w Manchesterze w północnej Anglii, a na południu Moorfields Eye Hospital w Londynie. Szpitale i firma Second Sight będą również prowadzić obserwację, rehabilitację i wsparcie pacjentów z implantami Argus II.

Argus II będzie finansowany z programu CtE, przeznaczonego dla szczególnie obiecujących terapii. Dane kliniczne i uwagi pacjentów będą w sformalizowany sposób gromadzone. Już obecnie w ten sposób działa program “Forfait Innovation” we Francji.

Will McGuire, prezes firmy Second Sight, przyznał, że to milowy krok dla spółki, bo tylko ona jest w stanie udokumentować korzyści i ryzyko w ciągu pięciu lat po implantacji urządzeń grupie pacjentów z RP. NHS Anglii jest pod znaczną presją finansową i bardzo ostrożnie finansuje  innowacyjne technologie. Działanie będzie obserwowane przez inne agencje ochrony zdrowia z całego świata.

Prof. Paulo Stanga z Królewskiej Kliniki Okulistycznej w Manchesterze, Uniwersyteckiego Laboratorium Regeneracji Wzroku (MVR) oraz  instytutu NIHR/Wellcome, odegrał kluczową rolę w udostępnieniu przez NHS “bionicznego oka” pacjentom. Podkreślił, że implant poprawia komfort życia niewidomym pacjentom, co ważne w dzisiejszym wizualnym świecie. Oznacza to zmniejszenie zależności chorego od pomocy rodziny.

Prof. Lyndon da Cruz, chirurg-konsultant siatkówki w Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust, z prof Stanga walczył o finansowanie leczenia przez okres dłuższy niż pięć lat. Powiedział: “W przypadku pacjentów z RP, z głęboką utratą wzroku, długoterminowe korzyści z Argus II mogą zmieniać życie. Niektórzy pacjenci mogą wykonywać zadania, nieosiągalne bez urządzenia.

Prace w Moorfields wykazały, że zmiany te trwają wiele lat po implantacji. Są skutecznym sposobem leczenia. Finansowanie ze środków publicznych podkreśla ambicję rządu, aby Wielka Brytania stała się światowym liderem innowacji medycznych”.

Second Sight kontynuuje przełomowe prace mające na celu przywrócenie wzroku u pacjentów z każdym rodzajem nieuleczalnej ślepoty. W Wielkiej Brytanii intensywnie pracuje się nad AMD. W 2015 r. w Royal Eye Hospital w Manchesterze wszczepiono implanty kilku pacjentom z AMD. To choroba bardziej skomplikowana niż RP. W Stanach Zjednoczonych, wspólnie z UCLA, ostatnio dokonano udanej implantacji bezprzewodowego stymulatora kory wzrokowej.

O Systemie Protez Siatkówki Argus® II

System Argus II firmy Second Sight zapewnia stymulację elektryczną żywych (z pominięciem uszkodzonych) komórek siatkówki, wywołującą percepcję wzrokową u osób z ciężkim barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki. Praca Argus II polega na konwersji obrazów przechwyconych przez miniaturową kamerę zamontowaną w okularach pacjenta  na szereg małych impulsów elektrycznych, które są przekazywane bezprzewodowo do układu elektrod wszczepionych na powierzchni siatkówki. Impulsy te pobudzają pozostałe komórki siatkówki do postrzegania odwzorowań światła w mózgu. Pacjent uczy się interpretacji tych wizualnych wzorów, tym samym odzyskując w pewnym stopniu funkcję widzenia. Argus II jest pierwszą sztuczną siatkówką, która uzyskała powszechną aprobatę. Jest oferowany w wytypowanych ośrodkach w Kanadzie, we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

O firmie Second Sight

Misją firmy jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż innowacyjnych protez okulistycznych. Urządzenia te mają pomóc osobom niewidomym w osiąganiu większej samodzielności. Właśnie ta firma opracowała i produkuje System protez siatkówki Argus® II. Już zakończono testowanie bezpieczeństwa i użyteczności Argus II u osób z suchym AMD. Second Sight pracuje też nad protezą korową Orion™I powalającą przywrócić widzenie osobom niewidomym z powodu nieuleczalnych chorób, którym nie można zapobiec. Siedzibą firmy w Stanach Zjednoczonych jest Sylmar w Kalifornii, a  w Europie Lozanna w Szwajcarii.

Więcej informacji na www.secondsight.com

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra