Retina AMD Polska

Okulary ze szkłami blue-blocker

Ślepota zmierzchowa jest jednym z objawów retinitis pigmentosa i w dokuczliwy sposób wyłącza z aktywnego życia osoby dotknięte tą chorobą.
O ile w dzień wielu chorych porusza się samodzielnie, to o zmierzchu osoby te widzą o wiele gorzej,-a nawet stają się praktycznie niewidome. Z własnego doświadczenia wiem, że wielu z nas właśnie z tego powodu stara się ograniczać wieczorne samodzielne wyjścia z domu.
Gdy uczestniczyłam w organizowanych dla pacjentów z retinitis pigmentosa spotkaniach w Bonn czy Lugano moją uwagę zwróciły osoby noszące okulary ze szkłami w kolorach żółtawo-pomarańczowych.
Dowiedziałam się, że szkła te nazywają się blue-blocker i poprawiają pacjentom z RP widzenie o zmierzchu. Działają w ten sposób, że z widma świetlnego wycinają niektóre długości fal, głównie niebieskie. Zwiększa się wtedy kontrastowość obrazu, przez co “osłabione” chorobą RP fotoreceptory siatkówki “mają ułatwione zadanie” w rozpoznawaniu otoczenia. W krajach Europy Zachodniej okulary ze szkłami blue-blocker są uznaną pomocą dla osób ze schorzeniami siatkówki. Z tego co wiem w Polsce okulary ze szkłami blue-blocker są używane jedynie przez niektórych kierowców do jazdy o zmierzchu. Są to jednak okulary o słabych parametrach technicznych. Wśród pacjentów z RP okulary takie są zupełnie nieznane, a z pewnością zasługują na zainteresowanie. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że nie są to okulary w cudowny sposób pomagające wszystkim. Trudność w ich doborze polega na tym, że każdy z nas widzi inaczej, gdyż ma w innym stopniu uszkodzoną siatkówkę i inne pole widzenia. Szkła blue-blocker mogą wycinać różne długości fal, trzeba zatem indywidualnie dobierać kolor szkieł. Dodatkową trudnością są- oprawki okularowe. Muszą być takie, by nie zasłaniały i tak już zmniejszonego chorobą pola widzenia. W posiadaniu Polskiego Stowarzyszenia Retinitis Pigmentosa mamy obecnie cztery pary okularów w czterech kolorach szkieł blue-blocker, niestety w dość nieodpowiednich oprawkach. Wypożyczamy je pacjentom aby mogli spokojnie w czasie wieczornych spacerów wypróbować ich przydatność.
Chociaż okulary ze szkłami blue-blocker wraz z filtrem UV i antyrefleksem są drogie, bo kosztują w granicach 200-250 zł., chcemy rozpowszechnić je wśród pacjentów ze schorzeniami siatkówki. Mamy nadzieję, że powoli okulary te zaczną funkcjonować i w naszym kraju jako uznana pomoc rehabilitacyjna, a więc dofinansowywana przez państwo.

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra