Szanowni Państwo,
Po zakończeniu audytu badającego sytuację osób tracących wzrok z powodu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD stowarzyszenie Retina AMD Polska organizowała konferencję prezentującą jego wyniki. Na konferencję zaprosiliśmy przedstawicieli jednostek organizacyjnych mających wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie leczenia m.inn. z Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia oraz RPP, RPO, lekarzy i pacjentów z wysiękową postacią AMD.
Konferencja odbyła się:
27 stycznia 2016 r. o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej PZN
Warszawa ul. Konwiktorska 9.
Audyt ten został przeprowadzony przez zespół ludzi skupionych wokół Stowarzyszenia Retina AMD Polska i Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” w ramach projektu „Społeczny audyt leczenia AMD w Polsce”, sfinansowanego z funduszy EOG z programu Obywatele dla Demokracji.
Zmotywowani dramatycznymi historiami pacjentów w walce o uzyskanie leczenia przeprowadziliśmy wieloaspektowe badanie tego zagadnienia. Rozmawialiśmy z pacjentami i lekarzami, sprawdziliśmy dostępność leczenia we wszystkich placówkach. Przeanalizowaliśmy różne koszty związane z chorobą.
Niestety, wyniki naszego audytu dowodzą, że w Polsce najwyżej co 10 chory na AMD ma szansę na uratowanie wzroku.
Na leczenie, które według światowych standardów powinno być zastosowane w ciągu miesiąca od wykrycia choroby, większość pacjentów czeka po kilka miesięcy i dłużej.
Społeczne koszty utraty widzenia są ogromne, dlatego spróbujmy wspólnie zastanowić się co można w tej sprawie zrobić.
Nasz raport jest pierwszym w Polsce opracowaniem, który jest swoistą fotografią ukazującą zagadnienie leczenia AMD w sposób interdyscyplinarny.
Bazując na doświadczeniach z innych krajów wiemy, że audyty społeczne są coraz powszechniej rekomendowanym narzędziem tworzenia standardów różnych polityk w tym również ochrony zdrowia.
Mamy nadzieję, że wnioski z audytu staną się istotnym wsparciem dla wszystkich, którzy podejmują i mogą podjąć decyzje w tym zakresie.
Bardzo liczymy na aktywny udział zaproszonych gości w konferencji pomyślanej jako debata przy okrągłym stole z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.
Prezentujemy Państwu listy od zaproszonych gości, którym obowiązki służbowe nie pozwoliły wziąć udziału w konferencji.