Retina AMD Polska

Podsumowanie wydarzeń Retina International w 2023 r.

Dwa leki doszklistkowe stosowane w leczeniu atrofii geograficznej zatwierdzone przez FDA

W roku 2023 FDA zatwierdziła dwa nowe leki w suchej postaci AMD, a mianowicie Pegcetacoplan firmy Apellis Pharmaceuticals i Avacincaptad Pegol firmy Astella Pharmaceuticals. Obydwa podawane są w postaci zastrzyków do ciała szklistego i mają na celu spowolnienie postępu patologicznych zmian w gałce ocznej.

 

ProQR Therapeutics i Théa  osiągnęły porozumienie w sprawie kontynuacji prac nad terapiami.

8 grudnia 2023 r. firma ProQR Therapeutics, specjalizująca się w transformacyjnych terapiach RNA, sfinalizowała znaczącą transakcję polegającą na zbyciu jej terapii okulistycznych, sepofarsen i ultevursen, na rzecz Laboratoires Théa (Théa). Ta dobra wiadomość nadeszła po próbie wcześniejszej – nieudanej – transakcji z powodu niespełnienia przez ProQR pewnych warunków. ProQR podjęła decyzję o wstrzymaniu dalszych prac ze względu na niewystarczające finanse po tym, jak organy regulacyjne zwróciły się o powtórzenie III fazy badania klinicznego. Sepofarsen jest potencjalną metodą leczenia pacjentów z wrodzoną ślepotą Lebera 10 (LCA10) i zespołem Ushera.

 

Obiecujące terapie IRD i AMD

W 2023 r. kilka nowatorskich terapii IRD i AMD okazało się obiecującymi w badaniach przedklinicznych i klinicznych. Chodzi o terapię edycji genów CRISPR Cas-9 w przypadku IRD, fotobiomodulację w suchej postaci AMD, terapię komórkami macierzystymi w atrofii geograficznej, terapię genową w wysiękowej i suchej postaci AMD oraz terapię optogenetyczną w przypadku IRD. Ponadto byliśmy świadkami rozwoju nowych metod obrazowania siatkówki, takich jak optyka adaptacyjna, optoretinografia i obrazowanie siatkówki dwoma fotonami. Niektóre z tych metod umożliwiają skanowanie pojedynczych komórek siatkówki, a wszystkie przybliżają znalezienie sposobu leczenia i lekarstwa dla osób      z poważną utratą wzroku.

 

Światowy Kongres Leków Sierocych

Tegoroczne wydarzenie dotyczyło takich zagadnień, jak terapia komórkowa i genowa, badania genetyczne, dostęp do rynku, dowody z praktyki i polityka dotycząca leków sierocych.

W kontekście dowodów pochodzących z doświadczenia chorych omówiono znaczenie zaangażowania pacjentów w opracowywanie mierników wyników przez  nich zgłaszanych (PROM) i miar porównawczych ich interwencji (PICOM). Po raz pierwszy problematyka zdrowia psychicznego i jego wpływu na pacjenta i jego rodzinę została omówiona w kontekście zrozumienia wpływu chorób rzadkich na zdrowie nie tylko fizyczne.

Sygnalizuje to ważny krok naprzód w zrozumieniu wpływu tych chorób na osoby cierpiące   na rzadkie choroby i ich rodziny oraz tego, dlaczego tak ważne jest holistyczne podejście do opieki.

Uczestnicy kongresu skupili się na planach innowacji w zakresie chorób rzadkich, w tym rzadkich chorób oczu, oraz na wyzwaniach stojących przed przenoszeniem terapii z laboratorium do kliniki. Wielu przedstawicieli pacjentów podkreśliło różnorodność procesu regulacyjnego w poszczególnych regionach jako przeszkodę w równym dostępie i tematu wymagającego dalszej dyskusji pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Przedstawiciel RI na sesji  Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku

Głównym celem było propagowanie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego osób dotkniętych chorobami rzadkimi.

Podczas gdy badania postępują, wprowadzając terapie, leki (zwłaszcza sieroce) i nowe przełomowe odkrycia badawcze, rosną trudności z wejściem na rynek ze względu na wysokie koszty. Zatwierdzenie przez departamenty zdrowia również stanowi wyzwanie, różniące się w zależności od kraju.

Dane EPF x EHDEN ratują życie!

Europejskie Forum Pacjentów (EPF) i Europejska Sieć Danych Zdrowotnych (EHDEN) podjęły inicjatywę o nazwie „Dane ratują życie”. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia danych dotyczących zdrowia, lepsze zrozumienie odpowiedzialnego sposobu ich wykorzystania i utworzenie zaufanego środowiska dla wielu zainteresowanych stron dialogu i dobrych praktyk w całej Europie.

 

Wezwanie do działania: Action4AMD

Obecnie na całym świecie potrzeby osób z IRD, w tym z AMD i GA są uwzględniane niewystarczająco.

RI  może dzielić się wiedzą i doświadczeniem, jak AMD wpływa na dobrostan pacjentów i ich opiekunów, nie tylko na finanse, ale także na ich zdrowie psychiczne, co z kolei wiąże się ze znacznymi kosztami dla ogółu społeczeństwa. Na tej podstawie  opracowano wezwanie    do działania zatytułowane „Action4AMD”. oparte o dziesięć rekomendacji uznanych za krytyczne przez szesnastu przedstawicieli organizacji członkowskich.

Pierwsza szansa prezentacji nadarzy się przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r. Kandydaci, partie polityczne i ugrupowania w Parlamencie Europejskim w Brukseli i państwach członkowskich otrzymają manifest RI określający potrzebę działań i jej uzasadnienie.

Jak dotąd, koalicja liczy siedmiu członków: Retina Bulgaria, Retina Italia, Fighting Blindness Ireland, ProRetina Germany, Hellenic Retina Society w Grecji, Retina France i Fundación FARPE w Hiszpanii.

 

Kampania Perspektywy 2024

W 2024 r. zostanie uruchomiony program Perspectives Communications and Public Affairs. Uwydatni on codzienne doświadczenia życiowe chorych za pośrednictwem różnych mediów. Jest przygotowywany podcast z udziałem różnych uczestników z całego świata. Ta kolejna inicjatywa będzie kontynuacją obecnej kampanii poprzez dalsze badanie różnorodnych narracji, wyzwań i triumfów społeczności osób niedowidzących.

RI aktywnie poszukuje uczestników, którzy chcą podzielić się swoimi unikalnymi historiami, spostrzeżeniami i perspektywami dotyczącymi życia z dystrofią siatkówki. Niezależnie  od tego, czy chodzi o zawiłości życia codziennego, osobiste anegdoty czy refleksje na temat pokonywania przeszkód, każdy głos jest integralną częścią wspierania większej świadomości i zrozumienia.

 

Międzynarodowa Organizacja Chorób Rzadkich

14 listopada 2023 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło zmienioną wersję rezolucji ONZ z 2021 r. w sprawie „Wyzwań stojących przed osobami żyjącymi z rzadkimi chorobami oraz ich rodzinami”.

Zmieniona uchwała zawiera:

  • włączenie nowego, specyficznego języka dotyczącego diagnostyki, niezdiagnozowanych chorób rzadkich i badań przesiewowych noworodków
  • dodanie tekstu wzywającego państwa członkowskie do wzmocnienia „systemów skierowań pomiędzy podstawową opieką zdrowotną a innymi poziomami opieki”
  • odniesienie do Deklaracji Politycznej (która obejmuje choroby rzadkie) w sprawie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych we wrześniu 2023 r.,
  • pełny akapit zachęcający organizacje obywatelskie i pozarządowe do podnoszenia świadomości na temat wyzwań stojących przed osobami żyjącymi z rzadkimi chorobami i ich rodzinami poprzez ogólnokrajowe kampanie, edukację i informacje
  • zaproszenie Sekretarza Generalnego ONZ, w ścisłej współpracy z Dyrektorem Generalnym Światowej Organizacji Zdrowia, do poinformowania Zgromadzenia Ogólnego o wdrożeniu niniejszej uchwały podczas jego osiemdziesiątej sesji.

12 grudnia obchodzony jest jako Dzień Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to okazja, aby przypomnieć decydentom, że musi ono obejmować 300 milionów osób żyjących z chorobami rzadkimi (PLWRD) na całym świecie.

 

FARPE (Hiszpania)

XXV Konferencja Badawcza Fundación Lucha Contra la Ceguera 2023 w Madrycie przedstawiła przełomowy projekt „NeurAllProject”, rewolucjonizujący terapię genową w dziedzicznych dystrofiach siatkówki.

Minęło 25 lat działalności projektu FUNDALUCE, który pomógł w kluczowych wysiłkach badawczych, przeznaczając ponad 700 000 euro na umożliwienie pacjentom wpływu na kształt przyszłych badań i terapii.

 

ROZPOCZĘTO  BADANIA  KLINICZNE  TERAPII  AMD  I  DME  PRZECIWCIAŁAMI

Badacz finansowany przez organizację Fighting Blindness Canada, dr Sachdev Sidhu (Uniwersytet Waterloo), opracował nowatorską terapię przeciwciałami, która zostanie  przetestowana w fazie 1/2 badania klinicznego na ludziach (ID badania klinicznego NCT05919693).

 

BADANIA DOKTORA  SIDHU

Obecnie głównym sposobem leczenia AMD i DME jest lek o nazwie anty-VEGF, który zmniejsza wzrost naczyń krwionośnych. Jednakże leczenie anty-VEGF nie naprawia uszkodzeń bariery krew-siatkówka. Dr Sidhu opracował nową terapię przeciwciałami (EYE103), która może przywrócić barierę krew-siatkówka i pomóc poprawić wzrok u osób z AMD lub DME. Badanie kliniczne obejmie około 90 pacjentów i sprawdzi jej bezpieczeństwo.

Organizacja Fighting Blindness Canada w 2022 r. przyznała dr Sidhu grant badawczy na ukończenie eksperymentów przedklinicznych niezbędnych do wprowadzenia tej nowej terapii do badań klinicznych.

 

Dni Świadomości

Oto lista kluczowych dni świadomości w roku 2024, które pozwolą na dalsze poszerzenie wiedzy i wspieranie praw społeczności chorych:

 

Styczeń

Światowy Dzień Braille’a: 4 stycznia

Luty

Miesiąc AMD/Niedowidzenia (USA), Dzień Chorób Rzadkich: 29 lutego

Marzec

Miesiąc Ochrony Wzroku

Światowy Dzień Optometrii: 24 marca

Narodowy Dzień Lekarza: 30 marca

Kwiecień

Miesiąc Zdrowia Mniejszości Narodowych

Narodowy Miesiąc Międzybranżowej Opieki Zdrowotnej

Tydzień Doświadczeń Pacjentów: 22–28 kwietnia

Światowy Dzień Zdrowia: 7 kwietnia

Maj

Miesiąc Świadomości Zdrowia Psychicznego

Narodowy Miesiąc Zdrowia Kobiet

Dzień Świadomości Zdrowia Psychicznego Dzieci : 7 maja

Narodowy Dzień Zdrowia i Sprawności Seniorów: 29 maja

Czerwiec

Miesiąc Zdrowia Mężczyzn

Lipiec

Miesiąc Zdrowego Wzroku

Miesiąc Dumy Niepełnosprawnych

Sierpień

Miesiąc Zdrowia i Bezpieczeństwa Oczu Dzieci

Wrzesień

Październik

Tydzień Świadomości Chorób Psychicznych: 6–12 października

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego: 10 października

Światowy Dzień Wzroku: 10 października

Listopad

Miesiąc Świadomości na Temat Cukrzycowych Chorób Oczu

Narodowy Miesiąc Opiekunów Rodzinnych

Światowy Dzień Cukrzycy : 14 listopada

Grudzień

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: 3 grudnia.

Dzięki uprzejmości Retina International

Tłumaczenie i opracowanie Anna Wszołek                                                                                                                                                         Styczeń 2024 r.

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra