W poniedziałek, 20 listopada, w Krakowie odbędzie się seminarium dla pacjentów z chorobami siatkówki oraz ich bliskich. Spotkanie jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj wzrok”, której celem jest szeroka edukacja na temat chorób siatkówki, takich jak: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem i cukrzycowy obrzęk plamki.
Seminarium rozpocznie się o godz. 11.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Poprowadzą je eksperci z zakresu okulistyki i rehabilitacji osób słabowidzących.
W spotkaniu udział wezmą:
- prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon – kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, kierownik Katedry Okulistyki UJ Collegium Medicum, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, która poprowadzi wykład na temat diagnostyki i leczenia onkologicznych schorzeń wzroku
- dr n. med. Izabella Karska-Basta – z Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, która opowie o nowoczesnych sposobach leczenia chorób siatkówki i plamki oka, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem oraz cukrzycowy obrzęk plamki
- dr n. med. Małgorzata Woś – kierownik Oddziału Okulistycznego Szpitala Specjalistycznego z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, która przybliży słuchaczom temat narastającego problemu, jakim są wady wzroku
- lek. Aleksandra Kokoszka – z Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, której wypowiedź skupi się na przyczynach, objawach i leczeniu jaskry
- Katarzyna Kasprzyk – ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, która podzieli się swoim doświadczeniem z zakresu rehabilitacji wzroku oraz opowie o sprzęcie i pomocach rehabilitacyjnych dla niewidomych i słabowidzących.
Przy okazji seminarium osoby, które chciałyby sprawdzić stan swojej siatkówki, nie mają zdiagnozowanej choroby siatkówki oraz nie były w ostatnim czasie na konsultacji u okulisty, będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnego badania dna oka z wykorzystaniem analizy sztucznej inteligencji Illume, pozwalającego wykryć m.in. retinopatię cukrzycową oraz zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Badanie jest bezbolesne, bezkontaktowe, nie wymaga zakrapiania oczu. Każdy pacjent otrzyma mailowo swój wynik wraz z podsumowaniem.
Zgłoszenia udziału w seminarium oraz w badaniu dna oka należy wysłać na adres e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl, w tytule wpisując odpowiednio SEMINARIUM lub BADANIE.
Organizatorem seminarium jest Stowarzyszenie Retina AMD Polska, które od 1998 roku zrzesza i działa w imieniu pacjentów z różnymi schorzeniami wzroku. Celem organizacji jest pomoc pacjentom oraz identyfikacja niezaspokojonych potrzeb chorych w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji oraz współpraca z systemem zdrowia ukierunkowana na jego poprawę.
Zobacz także: Zaproszenie_Kraków