Retina AMD Polska

Luxturna – prace nad terapią genową. Informacja z Retina International.

Firmy Spark Therapeutics i Novartis Pharmaceuticals zawarły umowę licencyjną i komercyjną o pracach nad LUXTURNA ™ (voretigene neparvovec-rzyl) poza Stanami Zjednoczonymi 24 stycznia 2018 r. w Filadelfii podano do wiadomości, że Novartis Pharmaceuticals będzie komercjalizować voretigene neparvovec, gdy zostanie zatwierdzony, w Europie i na rynkach poza USA; Spark Therapeutics zachowuje komercyjne prawa do LUXTURNA ™ (voretigene neparvovec-ryzl) w USA.
Umowa wykorzystuje szeroką gamę możliwości i infrastrukturę oftalmologiczną Novartis w USA z korzyścią dla pacjentów poza Stanami Zjednoczonymi.
Firma Spark Therapeutics otrzyma 105 mln USD jako prowizję wstępną i kwalifikuje się do otrzymania płatności w wysokości do 65 mln USD, a także do opłaty licencyjnej od sprzedaży netto poza USA.
LUXTURNA ™ (voretigene neparvovec-rzyl) jest terapią genową opartą na wektorach adenowirusowych, wskazaną do leczenia pacjentów z potwierdzoną dystrofią siatkówki związaną z mutacją RPE65.
Do opisu ewentualnych działań niepożądanych terapii w informacji Retina International z dn. 16 października 2017 r. dołączono ostrzeżenie o niebezpieczeństwie związanym z podróżą samolotem, wyprawą w wysokie góry i nurkowaniem, dopóki pęcherzyki powietrza powstałe po podaniu LUXTURNA nie znikną całkowicie z oka. Po upływie co najmniej tygodnia może to stwierdzić lekarz okulista.
Zmiana wysokości, gdy pęcherzyk powietrza jest nadal obecny, może spowodować nieodwracalną utratę wzroku.

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra